środa, 16 maja 2018

Yellow dog project, czyli pies z żółtą wstążką

Czy wiesz co oznacza żółta wstążka przypięta do psiej smyczy, obroży lub w innym widocznym miejscu? Nie wiesz? A powinieneś.
Psy są obecne w naszym codziennym życiu nawet jeśli sami nie mamy czworonoga. Psa ma sąsiad, koleżanka, mijamy je na ulicy, w parkach, spotykamy w komunikacji miejskiej. Dobrze jest wiedzieć jak właściwie się wobec nich zachowywać i to nie tylko ze względu na własne bezpieczeństwo, ale też ze względu na uszanowanie potrzeb psa.

Choćby nie wiem jak słodki i przyjaźnie nastawiony był pies z żółtą wstążką nie podchodź, nie zaczepiaj, nie wołaj, nie dotykaj! Jeśli jesteś z dzieckiem trzymaj dziecko z dala od psa, nawet jeśli maluch rwie się, bo koniecznie chce pogłaskać pieska - piesek to nie zabawka, nie służy zaspokajaniu zachcianek Twojego dziecka. Jeśli jesteś z psem dotyczy to również Twojego psa! Nie pozwól aby Twój pies zbliżył się do psa z żółtą wstążką, zapewnij mu możliwość przejścia obok swojego w bezpiecznej odległości i i zadbaj o to, aby Twój pies nie wkroczył w jego przestrzeń osobistą.

Nawet najsłodszy i najpiękniejszy pies ma prawo do czucia się bezpiecznym podczas spaceru. Brak poszanowania jego przestrzeni znacznie obniża psu poczucie komfortu. Nawet najbardziej przyjazny pies ma prawo do spacerowania bez obcałowywania i głaskania przez obcych ludzi. Pies ma na spacerze mnóstwo swoich, ważnych spraw do załatwienia i nie przeszkadzaj mu w tym. To jest jego czas, to jest jedna z niewielu cennych dla niego chwil przebywania poza domem. Pozwól mu się nimi cieszyć!

Często żółta wstążka oznacza, że pies jest chory, w trakcie rekonwalescencji lub po prostu stary i zaczepianie go może mu dostarczyć zbędnych, negatywnych bodźców. Niektóre psy są nerwowe bądź strachliwe. A niektóre najzwyczajniej nie lubią kontaktu z każdym napotkanym po drodze człowiekiem.
Ty byś chciał być zaczepiany, głaskany lub całowany przez obcych ludzi bądź psy wbrew własnej woli???


 A skoro już jesteśmy w psim temacie to załączam obrazek pokazujący właściwy sposób witania się z psem. Zapewni to i nam i psu komfort i przyjemność z wzajemnego towarzystwa.


Jeśli spotkasz na swojej drodze psa bez żółtej wstążki okaż podstawową kulturę i zapytaj właściciela czy możesz do niego podejść zanim to zrobisz. Zaczepianie psa może bowiem przeszkadzać nie tylko psu - może przeszkadzać także jemu właścicielowi! I tak, pisząc to mam na myśli również siebie.
Arika jest najsłodsza na całym świecie! Co nie znaczy, że musi być głaskana i dotykana przez każdego obcego, który ma na to ochotę. Mnie to denerwuje, u niej powoduje dyskomfort lub nawet strach.
Pies też człowiek :) nie zapominaj o tym!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz